Упутство и препоруке о мерама заштите здравља ученика и запослених

XNeOLVUOy1XUsu0ALunE1a4SDdaK3mNv8WdUL1YygaAczQnRo7bcKgXSXwJgUwDcsUFWZKYpgC6Anuo0WxBoeqTEpNo6NTCp820 1

Поштовани родитељи,

молимо Вас да детаљно прочитате Упутство и препоруке о мерама заштите здравља
ученика и запослених чија примена је услов за безбедан повратак у школе током трајања
пандемије COVID-19.

1. Ученици не треба да долазе у школу уколико имају повишену телесну температуру и/или симптоме респираторне инфекције.
  2. Родитељи треба свако јутро да провере телесну температуру својој деци пред полазак у школу.
  3. Потребно је одржавати физичку дистанцу са другим особама у школи од најмање 1,5 метара.
  4. У учионицама сме да буде највише 15 ученика/ца са обезбеђеним 4м2 по детету и по једно дете у свакој клупи.
  5. Ученици неће мењати учионице што значи да се настава за један разред одвија у истој учионици.
  6. Потпуно ће се обуставити све активности код којих је могуће појачано стварање аеросола (певање, викање, спорт, навијање), што би значило да се на часовима музичког не пева, нема проба школског хора, на физичком нема колективног спорта.
  7. Ученици не треба да стварају гужву у свлачионицама већ је неопходно да буду стрпљиви и сачекају свој ред према инструкцији наставника тако да се обезбеди 4 m2 по ученику.
  8. У периоду непосредно пре и после наставе и између школских часова (мали и велики одмор) у школи и дворишту школе не смеју се стварати гужве.
  9. Особе које доводе децу у школу не улазе у школу већ децу прате до улаза у школску зграду или до капије школског дворишта где децу млађег узраста преузима дежурни учитељ/наставник и обавезно носе заштитну маску тако да покрива нос, уста и браду.
  10. Одржавање физичке дистанце међу ученицима неопходно је и током малих и
    великог одмора. Препоручује се да ученици проводе велики одмор на отвореном (у школском дворишту) кад год то временске прилике дозвољавају.
  11. Коришћење тоалета организовано је тако да у тоалет улази онолико деце колико
    кабина има, а да се испред тоалета чека у реду са поштовањем физичке дистанце од најмање једног метра.
  12. Маску ученик треба да носи при уласку у школу па све до доласка до своје клупе.
  13. Маска се обавезно користи и приликом одговарања и сваког разговора.
  14. Маска се обавезно користи и приликом било којег кретања ван клупе, приликом одласка на одмор или тоалет.
  15. Препоручује се да ученици све време боравка у школи носе маску, али она се може одложити у периоду када ученик седи у својој клупи и слуша наставу.
  16. Током боравка у школи могуће је да се користи било која маска (хируршка, епидемиолошка или платнена), али она треба да се користи на исправан начин тако да покрива нос и уста.
  17. Обавезно је редовно прање руку:
    • Како? Хигијенски исправном водом за пиће и сапуном у трајању од најмање 20 секунди или употребом дезинфекционог средства на бази 70% алкохола. Дезинфекција руку средствима на бази 70% алкохола не може заменити прање руку водом и сапуном уколико су руке видно запрљане. После 3 до 4 извршених дезинфекција руку обавезно опрати руке водом и сапуном.
    • Када? Обавезно при уласка у школу, пре јела, после одласка у тоалет, пре спремања хране, након обављања респираторне хигијене (истресање носа, кашљања у марамицу итд.), после игре (нпр. после великог одмора, после часа физичког васпитања) и мажења животиња, када су видно запрљане, након изласка
    из школе и увек када постоји потреба.
    • Где? На свим улазима у школу и на излазу из фискултурне сале биће постављена дезинфекциона средства на бази 70% алкохола (користити их уз обавезни надзор наставника/дежурног наставника).
    Поступак са ученицима који имају симптоме респираторне инфекције са сумњом на инфекцију COVID-19:
    Уколико се симптоми појаве ван школе јавити се у COVID – 19 амбуланту надлежног дома здравља. Не одлазити у школу и истовремено обавестити надлежну особу у школи. Даље пратити препоруке лекара.
    Уколико се симптоми појаве у школи при свакој сумњи на постојање респираторне инфекције ученику ће одмах бити
    стављена маска и биће смештен у празну учионицу/просторију одређену за изолацију након чега ће школа обавестити родитеље и надлежни институт/завод за јавно здравље. О ученику, у соби за изолацију до доласка родитеља, бринуће једна
    особа користећи маску и рукавице.

Директор школе,

Саша Матешић